Schizandra
Mit kell tudni a schizandráról
Az alábbiakban az interneten közzétett tudományos kísérletekkel és vizsgálati eredményekkel alátámasztott megállapítások találhatók, azonban ezek nem a termékeink vizsgálatából levont következtetések.
A Schisandra chinensis (öt ízű gyümölcs) egy gyümölcstermő szőlő. Általában nem használják élelmiszerként, de gyógyászati célokra Ázsiában és Oroszországban generációk óta használják.
Lilás-piros bogyóit öt ízűnek írják le: édes, sós, keserű, csípős és savanyú. A schizandra bogyó magjai lignánokat tartalmaznak, olyan anyagokat, amelyek jótékony hatással lehetnek az egészségre.
A hagyományos kínai gyógyászatban a schizandra a qi-re, a minden élőlényben rejlő életerőre vagy energiára jótékony hatású. Úgy gondolják, hogy pozitív hatással van számos meridiánra vagy útvonalra a testben, beleértve a szívet, a tüdőt és a vesét.
Mik a schizandra formái?
SchizandraA Schisandrin A, B és C bioaktív kémiai vegyületek. A schizandra növény bogyóiból nyerik ki.
A schizandra étrend-kiegészítőként is kapható többféle formában. Ide tartoznak a szárított porok, pirulák, kivonatok és elixírek. Az étrend- kiegészítők általában tartalmaznak egy ajánlott adagolást a csomagoláson, amelyet követni kell. Ezenkívül megvásárolhatja bogyós gyümölcsként vagy gyümölcslé formájában.
Milyen előnyökkel jár?
A schizandrát számos egészségügyi probléma kezelésére használják. Állatokon és embereken végzett vizsgálatokból származó tudományos adatok azt mutatják, hogy a schizandra számos állapotra és betegségre pozitív hatással lehet.
Alzheimer-kór
Egy 2017-es tanulmány kimutatta, hogy a Schisandrin B befolyásolhatja az Alzheimer-kór progresszióját. A kutatók megállapították, hogy ezt a Schisandrin B azon képessége okozza, hogy gátolja a felesleges amiloid béta peptidek képződését az agyban.
Ezek a peptid az Alzheimer-kórban szenvedők agyában található amiloid plakk kialakulásáért felelős egyik összetevő. Az eredményeket azonban tovább kell vizsgálni.
Májbetegség
Egy régebbi, 2013-as állatkísérlet megállapította, hogy a schizandra növényből kivont pollen erős antioxidáns hatással bír az egerek májában előidézett mérgező károsodások ellen. A Schisandrin C hatékony volt a májkárosodás ellen az akut és krónikus hepatitisben, egyfajta májbetegségben szenvedő betegeknél.
Ezenkívül egy 2021-es in vivo tanulmány kimutatta, hogy a Schisandrin C és a curdion kombinációja megakadályozta a sejtek oxidatív stresszét. A szerzők szerint ez ígéretes potenciális kezelési protokollt jelent az előrehaladott májbetegségek kezelésére.
Noha ezek az eredmények pozitívak, további kutatásra van szükség, mielőtt meghatároznánk, hogy a schizandra alkalmazható-e májbetegségre, és ha igen, hogyan.
Menopauza
Egy 2016-os kis tanulmány a schizandra-kivonat hatását elemezte a menopauzális tünetekkel küzdő emberekre. A kutatók megállapították, hogy a schizandra hatékonyan enyhíti az olyan tüneteket, mint a hőhullámok, az izzadás és a szívdobogás.
Depresszió
Egy 2016-os állatkísérlet kimutatta, hogy a schizandra-kivonat antidepresszáns hatással bír egerekre. Ugyanezen vezető kutató által végzett további egérvizsgálatok megerősítették ezt a megállapítást.
A schizandrát és a depresszióra gyakorolt lehetséges hatását azonban nem vizsgálták alaposan embereken. Ne használja az antidepresszáns gyógyszerek helyettesítésére, és mindig beszéljen orvosával, mielőtt kipróbálná – különösen, ha már gyógyszert szed.
Vannak mellékhatásai és kockázatai?
Fontos, hogy ne lépje túl az ajánlott adagolást. Ez szerepelhet a termék címkéjén vagy az orvos által javasolt mennyiségben.
A túl nagy adagok gyomortüneteket, például gyomorégést okozhatnak. Ezért előfordulhat, hogy a schizandra nem megfelelő olyan betegségekben szenvedők számára, mint például fekélyek, gastrooesophagealis reflux (GERD) vagy hyperchlorhydria (gyomorsav túltengés).
Azonban általában nem, vagy csak kevés mellékhatással jár.
Előfordulhat, hogy a schizandra nem megfelelő terhes vagy szoptató betegek számára. Mindig beszéljen orvosával, mielőtt valami újat kezdene szedni.
Összefoglaló
A schizandra gyógyászati felhasználásának hosszú története van Ázsiában és Oroszországban.
Noha több állatkísérlet is kimutatta, hogy jótékony hatású a depresszió és a májbetegségek kezelésére, ezeket az eredményeket humán vizsgálatokon keresztül tovább kell kutatni, mielőtt erre a célra ajánlható lenne.