Fahéj
A fahéj 10 bizonyítékokon alapuló egészségügyi előnye
Az alábbiakban az interneten közzétett tudományos kísérletekkel és vizsgálati eredményekkel alátámasztott megállapítások találhatók, azonban ezek nem a termékeink vizsgálatából levont következtetések.
A fahéj nagyon ízletes fűszer. Évezredek óta nagyra értékelik gyógyhatásait. A modern tudomány megerősítette azt, amit az emberek már sok-sok éve tudnak.
Itt található a fahéj 10 egészségügyi előnye, amelyeket tudományos kutatások támasztanak alá.
1. A fahéj magas hatóanyagtatalmú, erős gyógyhatású fűszer
A fahéj fűszert a fahéjfa (Cinnamomum) kéregének belső rétegéből állítják elő. Összetevőként való felhasználása a történelem során az ókori Egyiptomig nyúlik vissza. Régen ritka és értékes volt, a királyokhoz méltó ajándéknak tekintették. Manapság a fahéj olcsó, minden élelmiszerboltban elérhető, különféle ételek összetevőjeként használatos.
A fahéjnak két fő típusa van:
- a ceyloni fahéj, amely „igazi” fahéj néven is ismert
- a kasszia fahéj a ma legelterjedtebb fajta, amit egyszerűen „fahéjnak” nevezünk
A fahéj készítése a fahéj törzsének lehántolásával kezdődik, majd a belső kéreg kivonása után a fás részeket eltávolítják. A száradás után összegöndörödött tekercseket fahéjrúdnak nevezik. Fahéjpor készítéséhez a rudakat megőrlik. A fahéj jellegzetes illata és íze a fahéjaldehid-tartalmú olajos résznek köszönhető. A tudósok úgy vélik, hogy ez a vegyület felelős a fahéj egészségre és anyagcserére gyakorolt erőteljes hatásaiért.
A fahéj népszerű fűszer, magas fahéjdehid-tartalma van, amelyről úgy gondolják, hogy ez felelős a fahéj egészségi előnyeinek nagyrészéért
2. A fahéj tele van antioxidánsokkal
Cinnamomum verumAz antioxidánsok megvédik a testet a szabadgyökök által okozott káros oxidatív hatásoktól. A fahéj tele van erőteljes antioxidánsokkal, például polifenolokkal.
Egy olyan vizsgálatban, amely 26 fűszer antioxidáns-hatását hasonlította össze, a fahéj egyértelmű győzelmet aratott, sőt az olyan „szuper ételeket”, mint például a fokhagymát és az oregánót is megelőzte. Valójában olyan hatékony, hogy a fahéj természetes ételkonzerváló anyagként is használható.
A fahéj nagy mennyiségben tartalmaz nagyon hatékony antioxidánsokat: polifenolokat
3. A fahéjnak gyulladásgátló tulajdonságai vannak
A gyulladás hihetetlenül fontos. Segít a testnek a fertőzések leküzdésében és a szövetkárosodás helyreállításában. A gyulladás azonban problémává is válhat, ha krónikus és a test saját szövetei ellen irányul.
A fahéj hasznos lehet ebben a tekintetben. Tanulmányok azt mutatják, hogy ez a fűszer és antioxidánsai erős gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkeznek.
A fahéjban található antioxidánsok gyulladásgátló hatásúak, amelyek csökkenthetik a betegségek kockázatát
4. A fahéj csökkentheti a szívbetegségek kockázatát
A fahéjat a szívbetegségek – amelyek a korai elhalálozás leggyakoribb okai világszerte – kockázatának csökkentésével is összefüggésbe hozzák.
2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek esetében kimutatták, hogy napi 1 gramm vagy körülbelül fél teáskanál fahéj jótékony hatással van a vérmarkerekre.
Csökkenti az összes koleszterin-, a „rossz” LDL koleszterin- és a trigliceridek szintjét, amíg a „jó” HDL koleszterin szintje stabil marad. A közelmúltban egy nagy átfogó tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy napi mindössze 120 mg fahéjjal már elérhetők ezek a hatások. Ebben a tanulmányban a fahéj megemelte a „jó” HDL-koleszterinszintet.
Állatkísérletekben kimutatták, hogy a fahéj csökkenti a vérnyomást.
Mindezek együttes alkalmazásával drasztikusan csökkentheti a szívbetegség kockázatát.
A fahéj enyhítheti a szívbetegségek néhány kulcsfontosságú kockázati tényezőjét, ideértve a koleszterint, a triglicerideket és a vérnyomást
5. A fahéj javíthatja az inzulin hormon iránti érzékenységet
Az inzulin az egyik legfontosabb hormon, amely szabályozza az anyagcserét és az energiafelhasználást. Ez elengedhetetlen a vércukornak a véráramból a sejtekbe történő szállításához.
A probléma az, hogy sok ember ellenálló az inzulin hatásaival szemben. Ez az inzulinrezisztencia, a súlyos állapotok, mint például a metabolikus szindróma és a 2-es típusú cukorbetegség jellemzője.
A jó hír az, hogy a fahéj drámaian csökkentheti az inzulinrezisztenciát, segítve ezt a fontos hormont a munkájában. Az inzulinérzékenység növelésével a fahéj csökkentheti a vércukorszintet, amint azt a következő fejezet tárgyalja.
A fahéjról kimutatták, hogy jelentősen növeli az inzulin hormon iránti érzékenységet
6. A fahéj csökkenti a vércukorszintet és erős antidiabetikus hatással bír
FahéjA fahéj jól ismert vércukorszint-csökkentő tulajdonságairól. Az inzulinrezisztenciára gyakorolt kedvező hatások mellett a fahéj számos egyéb mechanizmus révén csökkentheti a vércukorszintet.
Először is: a fahéjról kimutatták, hogy csökkenti az étkezés után a véráramba bejutó glükóz mennyiségét. Ezt úgy hajtja végre, hogy számos emésztőenzimre hatással van, ami lassítja a szénhidrátok lebontását az emésztőrendszerben.
Másodszor: a fahéj egyik összetevője az inzulint utánozva képes hatni a sejtekre. Ez jelentősen javítja a sejtek glükózfelvételét, bár sokkal lassabban működik, mint maga az inzulin.
Számos emberekkel végzett tanulmány megerősítette a fahéj antidiabetikus hatásait, megmutatva, hogy az 10-29%-kal csökkenti az éhgyomri vércukorszintet.
A hatékony adag általában 1-6 gramm, azaz körülbelül 0,5-2 teáskanál fahéj naponta.
A fahéjról kimutatták, hogy csökkenti az éhgyomri vércukorszintet és naponta 1-6 gramm (0,5-2 teáskanál) erős antidiabetikus hatással bír
7. A fahéj jótékony hatással lehet a neurodegeneratív betegségekre
A neurodegeneratív betegségeket az agysejtek szerkezetének vagy funkciójának fokozatos elvesztése jellemzi. A két leggyakoribb típus az Alzheimer- és a Parkinson-kór. Úgy tűnik, hogy a fahéjban található két összetevő gátolja a tau protein felhalmozódását az agyban, amely az Alzheimer-kór egyik jellemző jele.
Egy Parkinson-kóros egerekkel végzett vizsgálatban a fahéj segítette a neuronok védelmét, normalizálta a neurotranszmitter szintjét és javította a motoros funkciókat.
Ezeket a hatásokat még tovább kell vizsgálni embereken.
Állatokon végzett kísérletek során a fahéjról kimutatták, hogy javítja az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór tüneteit, a humán kutatások azonban hiányosak
8. A fahéj védelmet nyújthat a rák ellen
A rák súlyos betegség, amelyet kontrollálatlan sejtburjánzás jellemez. Széles körben tanulmányozták a fahéj lehetséges felhasználását a rák megelőzésében és kezelésében.
Összességében a bizonyítékok kémcső- és állatkísérletekre korlátozódnak, amelyek arra utalnak, hogy a fahéjkivonatok védelmet nyújthatnak a rák ellen.
Hatását úgy éri el, hogy a rákos sejtek növekedését és a véredények képződését csökkenti a daganatokban, továbbá toxikusnak tűnik a rákos sejtek számára, sejtpusztulást okozva.
Egy vastagbélrákos egereken végzett vizsgálat során kiderült, hogy a fahéj a vastagbélben alkalmazott méregtelenítő enzimek hatékony aktivátora, így gátolva a rák további növekedését.
Ezeket az eredményeket kémcsőben végzett kísérletek támasztják alá, amelyek kimutatták, hogy a fahéj aktiválja a védelmi antioxidáns válaszokat az emberi vastagbélsejtekben.
Állatokon és kémcsőben végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy a fahéjnak védőhatása lehet a rák ellen
9. A fahéj segíti a bakteriális- és gombás fertőzések leküzdését
A fahéjaldehid a fahéj egyik fő aktív alkotóeleme, segíthet különféle típusú fertőzések leküzdésében.
A fahéj-olajról kimutatták, hogy hatékonyan kezeli a gombák által okozott légzőszervi fertőzéseket.
Gátolhatja bizonyos baktériumok, köztük a lisztéria és a szalmonella elszaporodását is.
A bizonyítékok azonban korlátozottak és eddig nem bizonyították, hogy a fahéj csökkenti a szervezet más részein a fertőzéseket.
A fahéj antimikrobiális hatása segíthet megakadályozni a fogszuvasodást és csökkentheti a rossz leheletet.
A fahéjaldehid gombaellenes és antibakteriális tulajdonságokkal bír, amelyek gátolhatják a fertőzések kockázatát és segíthetnek a fogszuvasodás és a rossz lehelet leküzdésében
10. A fahéj segíthet a HIV-vírus elleni küzdelemben
A HIV olyan vírus, amely lassan építi le az immunrendszert és kezelés nélkül végül AIDS-hez vezethet. A kasszia fajtákból kivont fahéjról úgy vélik, hogy elősegíti a HIV-1 – a leggyakoribb emberi HIV-vírus törzs – elleni küzdelmet. Egy HIV-fertőzött sejteken végzett laboratóriumi vizsgálat során a 69 vizsgált gyógynövény közül a fahéjas kezelés volt a leghatékonyabb.
E hatások megerősítéséhez emberi vizsgálatokra van szükség.
Kémcsőben végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a fahéj segíthet a HIV-1 elleni küzdelemben, amely az emberekben a HIV-vírus leggyakrabban előforduló típusa
Jobb a ceyloni – „igazi” fahéj – használata
Nem minden fahéj egyforma. A kasszia fajta jelentős mennyiségű kumarinnak nevezett összetevőt tartalmaz, amelyet nagy adagokban károsnak tartanak. Az összes fahéjnak vannak egészségügyi előnyei, ám a kasszia a kumarintartalom miatt nagy adagokban problémákat okozhat.
A ceyloni – az „igazi” fahéj – sokkal jobb ebben a tekintetben és a tanulmányok azt mutatják, hogy sokkal alacsonyabb a kumarinszintje, mint a kasszia fajtának.
Sajnos az élelmiszerboltokban kapható legtöbb fahéj olcsóbb kasszia fajta.
Összefoglaló
Végül is a fahéj a világ egyik legfinomabb és egészségesebb fűszere.
Csökkentheti a vércukorszintet, csökkentheti a szívbetegségek kockázatát és rengeteg más lenyűgöző egészségügyi előnnyel jár.
A kasszia fajtát kis adagokban szedje vagy inkább használjon ceyloni fahéjat!