Articsóka
Az articsóka 8 legfontosabb egészségügyi előnye
Az alábbiakban az interneten közzétett tudományos kísérletekkel és vizsgálati eredményekkel alátámasztott megállapítások találhatók, azonban ezek nem a termékeink vizsgálatából levont következtetések.
Bár gyakran zöldségnek tekintik, az articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus) a bogáncs egyik fajtája. Ez a növény a Földközi-tenger vidékéről származik és évszázadok óta használják potenciális gyógyhatásai miatt.
Állítólagos egészségügyi előnyei közé tartozik az alacsonyabb vércukorszint és a jobb emésztés, a szív és a máj egészsége. Kiegészítőként is egyre népszerűbb az articsókakivonat, amely magas koncentrációban tartalmazza a növényben található vegyületeket.
1. Tele van tápanyagokkal
ArticsókaAz articsóka tele van fontos tápanyagokkal.
Az articsóka alacsony zsírtartalmú, ugyanakkor gazdag rostokban, vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban. Különösen magas a folsav- , valamint a C- és K-vitamin tartalma. Fontos ásványi anyagokat is tartalmaz, például magnéziumot, foszfort, káliumot és vasat. Egy közepes articsóka csaknem 7 gramm rostot tartalmaz, ami a napi referenciabevitel (RDI) 23-28%-a.
Egy közepes méretű, ízletes articsóka csak 60 kalóriát és körülbelül 4 gramm fehérjét tartalmaz – ez átlag feletti egy növényi alapú élelmiszer esetében.
Ráadásul az articsóka az antioxidánsokban leggazdagabb zöldségek közé tartozik.
Az articsóka alacsony zsírtartalmú, magas rosttartalmú és tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, például C-vitaminnal, K-vitaminnal, folsavval, foszforral és magnéziummal, emellett az egyik leggazdagabb antioxidáns forrás
2. Csökkentheti a „rossz” LDL- és növelheti a „jó” HDL-koleszterinszintet
Az articsókalevél-kivonat pozitív hatással lehet a koleszterinszintre.
Egy több mint 700 ember bevonásával készült átfogó vizsgálat megállapította, hogy az articsókalevél-kivonat 5-13 héten keresztül történő napi fogyasztása a teljes és a „rossz” LDL-koleszterin csökkenéséhez vezetett. Egy 143 magas koleszterinszintű felnőttet bevonó vizsgálat kimutatta, hogy az articsókalevél-kivonat naponta, 6 héten keresztül történő szedése 18,5%-kal, illetve 22,9%-kal csökkentette a teljes, illetve a „rossz” LDL-koleszterinszintet. Ezenkívül egy állatkísérlet a „rossz” LDL-koleszterinszint 30%-os és a trigliceridek 22%-os csökkenését mutatta az articsókakivonat rendszeres fogyasztása után.
Sőt, az articsókakivonat rendszeres fogyasztása növelheti a „jó” HDL-koleszterinszintet magas koleszterinszintű felnőtteknél.
Az articsókakivonat kétféle módon befolyásolja a koleszterinszintet:
Először is, az articsóka luteolint tartalmaz, egy antioxidánst, amely megakadályozza a koleszterin képződését.
Másodszor, az articsókalevél-kivonat arra ösztönzi a szervezetet, hogy hatékonyabban dolgozza fel a koleszterint, ami csökkenti az általános koleszterinszintet.
Az articsókakivonat csökkentheti az összes- és „rossz” LDL-koleszterintet, miközben növeli a „jó” HDL-koleszterinszintet
3. Segíthet szabályozni a vérnyomást
Az articsókakivonat segíthet a magas vérnyomásban szenvedőknek.
Egy 98, magas vérnyomásban szenvedő férfi bevonásával végzett vizsgálat azt találta, hogy az articsókakivonat 12 héten át tartó napi fogyasztása átlagosan 2,76 Hgmm-rel csökkentette a diasztolés és 2,85 Hgmm-rel a szisztolés vérnyomást.
Nem teljesen ismert, hogy az articsókakivonat hogyan csökkenti a vérnyomást. Kémcsöves és állatkísérletek azonban azt mutatják, hogy az articsókakivonat elősegíti az eNOS enzim működését, amely szerepet játszik az erek tágításában. Ezenkívül az articsóka jó káliumforrás , amely segít szabályozni a vérnyomást.
Ennek ellenére nem világos, hogy az egész articsóka fogyasztása ugyanazokkal az előnyökkel jár-e, mivel az ezekben a vizsgálatokban használt articsókakivonat erősen koncentrált.
Az articsókakivonat segíthet csökkenteni a vérnyomást a magas vérnyomásban szenvedőknél
4. Javíthatja a máj egészségét
Az articsókalevél-kivonat megvédheti a májat a károsodástól és elősegítheti az új szövetek kialakulását. Ezenkívül fokozza az epetermelést, ami segít eltávolítani a káros méreganyagokat a májból.
Egy vizsgálatban a patkányoknak adott articsókakivonat kevesebb májkárosodást, magasabb antioxidánsszintet és jobb májműködést eredményezett az indukált gyógyszertúladagolás után, mint azoknál a patkányoknál, akik nem kaptak articsókakivonatot.
Az embereken végzett vizsgálatok pozitív hatást mutatnak a máj egészségére is.
Például egy 90, nem alkoholos zsírmájbetegségben szenvedő embernél végzett vizsgálat kimutatta, hogy napi 600 mg articsókakivonat fogyasztása két hónapon keresztül a májfunkció javulásához vezetett. Egy másik, nem alkoholos zsírmájbetegségben szenvedő, elhízott felnőtteken végzett vizsgálatban az articsókakivonat napi két hónapig tartó bevétele csökkentette a májgyulladást és a zsírlerakódást azokhoz képest, akik nem fogyasztottak articsókakivonatot.
A tudósok úgy vélik, hogy az articsókában található bizonyos antioxidánsok – a cinarin és a szilimarin – részben felelősek ezekért az előnyökért. További kutatásokra van szükség az articsókakivonat májbetegségek kezelésében betöltött szerepének megerősítéséhez.
Az articsókakivonat rendszeres fogyasztása segíthet megvédeni a májat a károsodástól, és segíthet enyhíteni az alkoholmentes zsírmájbetegség tüneteit. Azonban további kutatásokra van szükség.
5. Javíthatja az emésztőrendszer egészségét
Az articsóka kiváló rostforrás, amely segíthet megőrizni az emésztőrendszer egészségét azáltal, hogy elősegíti a barátságos bélbaktériumok szaporodását, csökkentheti bizonyos bélrákok kockázatát, valamint enyhítheti a székrekedést és a hasmenést.
Az articsóka inulint tartalmaz, egyfajta rostot, amely prebiotikumként működik. Egy vizsgálatban 12 felnőttnél javult a bélbaktériumok száma, amikor három héten keresztül minden nap inulint tartalmazó articsókakivonatot fogyasztottak.
Az articsókakivonat enyhítheti az emésztési zavarok tüneteit is, mint például a puffadás, hányinger és gyomorégés. Egy 247 emésztési zavarban szenvedő emberen végzett vizsgálat megállapította, hogy az articsókalevél-kivonat napi hat héten át történő fogyasztása csökkentette a tüneteket, például a puffadást és a kellemetlen teltségérzetet, összehasonlítva azokkal, akik nem szedtek articsókalevél-kivonatot.
A cinarin, az articsókában természetesen előforduló vegyület, ezeket a pozitív hatásokat okozhatja az epetermelés serkentésével, a bélmozgás felgyorsításával és bizonyos zsírok emésztésének javításával.
Az articsókalevél-kivonat megőrizheti az emésztés egészségét azáltal, hogy serkenti a barátságos bélbaktériumok szaporodását és enyhíti az emésztési zavarok tüneteit
6. Enyhítheti az irritábilis bél szindróma tüneteit
Az irritábilis bél szindróma (IBS) olyan állapot, amely hatással van az emésztőrendszerre és gyomorfájdalmat, görcsöket, hasmenést, puffadást, székrekedést okozhat.
Egy IBS-ben szenvedő betegeken végzett vizsgálatban az articsókalevél-kivonat hat héten át történő napi fogyasztása segített enyhíteni a tüneteket. Ráadásul a résztvevők 96%-a ugyanolyan hatásosnak – ha nem jobbnak – ítélte a kivonatot, mint más IBS-kezeléseket, mint például a hasmenés elleni szereket és a hashajtókat.
Egy másik, 208 IBS-ben szenvedő ember bevonásával végzett vizsgálat azt fedezte fel, hogy 1-2 kapszula articsókalevél-kivonat naponta, két hónapon keresztül fogyasztva 26%-kal csökkentette a tüneteket, és 20%-kal javította az életminőséget.
Az articsókakivonat többféle módon enyhítheti a tüneteket. Az articsóka bizonyos vegyületei görcsoldó tulajdonságokkal rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy segíthetnek megállítani az IBS-ben gyakori izomgörcsöket, kiegyensúlyozni a bélbaktériumokat és csökkenteni a gyulladást.
Míg az articsókakivonat ígéretesnek tűnik az IBS tüneteinek kezelésében, nagyobb humán vizsgálatokra van szükség.
Az articsókalevél-kivonat segíthet az IBS tüneteinek kezelésében az izomgörcsök és a gyulladás csökkentésével, a bélbaktériumok kiegyensúlyozásával, azonban további kutatásra van szükség
7. Segíthet csökkenteni a vércukorszintet
Az articsóka és az articsókalevél-kivonat segíthet csökkenteni a vércukorszintet.
Egy 39 túlsúlyos felnőtt bevonásával végzett vizsgálat azt találta, hogy a vesebab és az articsókakivonat két hónapon keresztül történő napi fogyasztása csökkentette az éhgyomri vércukorszintet, összehasonlítva a kivonatot nem szedőkkel. Nem világos azonban, hogy ennek a hatásnak mekkora része köszönhető magának az articsókakivonatnak.
Egy másik kis tanulmány kimutatta, hogy a főtt articsóka étkezés közbeni fogyasztása evés után 30 perccel csökkentette a vércukor- és az inzulinszintet. Azonban, ez a hatás csak egészséges felnőtteknél volt megfigyelhető, akik nem szenvedtek metabolikus szindrómában.
Nem teljesen ismert, hogy az articsókakivonat hogyan csökkenti a vércukorszintet. Ennek ellenére az articsókakivonatról kimutatták, hogy lelassítja az alfa-glükozidáz, egy olyan enzim aktivitását, amely a keményítőt glükózzá bontja, ez pedig potenciálisan befolyásolja a vércukorszintet. Ne feledje, hogy további kutatásra van szükség.
Egyes bizonyítékok arra utalnak, hogy az articsóka és az articsókalevél-kivonat csökkentheti a vércukorszintet, azonban további kutatásokra van szükség
8. Rákellenes hatása lehet
Állatokon és kémcsöveken végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy az articsókakivonat gátolja a rák fejlődését.
Az articsókában található bizonyos antioxidánsok – köztük a rutin, a kvercetin, a szilimarin és a galluszsav – felelősek ezekért a rákellenes hatásokért. Például a szilimarinról azt találták, hogy segít megelőzni és kezelni a bőrrákot állatokon és kémcsöveken végzett vizsgálatokban.
Ezen ígéretes eredmények ellenére nem léteznek humán vizsgálatok. További kutatásokra van szükség.
Kémcsöves és állatkísérletek azt sugallják, hogy az articsókakivonat harcolhat a rákos sejtek növekedése ellen, azonban nem léteznek humán vizsgálatok, ezért további kutatásokra van szükség a következtetések levonásához
Biztonság és adagolás
Az articsókakivonat fogyasztása általában biztonságosnak tekinthető, kevés mellékhatásról számoltak be, azonban korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre. A kockázatok közé tartozik:
- Lehetséges allergia: Egyesek allergiásak lehetnek az articsókra és/vagy az articsókakivonatra. Nagyobb a kockázat azoknál, akik allergiásak az azonos családból származó növényekre, beleértve a százszorszépeket, a napraforgót, a krizantémot és a körömvirágot.
- Terhes vagy szoptató nők: Terhes vagy szoptató nőknek tanácsos kerülni az articsókakivonatot a biztonsági információk hiánya miatt.
- Epevezeték-elzáródásban vagy epekőben szenvedő betegek: Bárki, aki ilyen betegségben szenved, kerülje az articsókát és az articsókakivonatot, mivel serkenti az epe működését.
Jelenleg nem áll rendelkezésre elegendő adat az adagolási irányelvek meghatározásához. A humán kutatásokban alkalmazott tipikus dózisok azonban napi háromszor 300-640 mg articsókalevél-kivonat között mozognak. Ha nem biztos abban, hogy szedheti-e az articsókakivonatot, forduljon orvosához tanácsért.
Az articsókakivonat mellékhatásai ritkák, bár az epeúti betegségben szenvedőknek és a terhes vagy szoptató nőknek ajánlott kerülniük, a tipikus adagok 300-640 mg naponta háromszor
Összefoglaló
Az articsóka rendkívül tápláló, alacsony szénhidráttartalmú étel, amely számos egészségügyi előnnyel járhat. Azonban a bizonyítékok többnyire koncentrált articsókakivonattal végzett vizsgálatokra korlátozódnak.
Az articsókakivonat rendszeres fogyasztása javíthatja a koleszterinszintet, a vérnyomást, a máj egészségét, az IBS-t, az emésztési zavarokat és a vércukorszintet.